Słowo Biskupa Kieleckiego na 38 Kielecką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę
„Z Maryją w mocy Bożego Ducha”
1. Drodzy diecezjanie! W tegoroczne wakacyjne dni tysiące polskich pielgrzymów znowu wyruszy w drogę, aby idąc szlakami pielgrzymich dróg ze swoich diecezji dotrzeć pod szczyt Jasnej Góry i tam, z sercem pełnym miłości i zawierzenia, pokłonić się Maryi, Matce Bożego Syna, Jasnogórskiej Pani, Królowej Polski. Niezależnie jednak od dni spędzonych na pielgrzymim szlaku, wszystkim przyświeca ten sam cel: powierzyć się Bogu przez Maryję.
Już wkrótce, 5 sierpnia 2019 r., rozpocznie się 38 Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Tym razem powędrujemy pod hasłem: „Z Maryją w mocy Bożego Ducha”. Każdy, kto chce odkryć piękno, sens i głębię tegorocznego pielgrzymowania powinien wiedzieć, że Maryja, Matka Bożego Syna, uczy nas jak rozważać słowo Boże w naszym własnym sercu osoby ochrzczonej a więc konsekrowanej w imię Trójcy Świętej (por. Łk 2,51). Maryja uczy nas wierności każdemu życiowemu powołaniu: małżeńskiemu, rodzicielskiemu, kapłańskiemu i zakonnemu, idąc wiernie z Jezusem i za Jezusem od chwili poczęcia Go pod swoim sercem, dzięki mocy Ducha Świętego w dniu zwiastowania (por. Łk 1,26-38). Jednocześnie uczy nas całkowitego zaufania do Jezusa Boskiego Odkupiciela, abyśmy w chwilach codziennych ludzkich potrzeb potrafili słuchać Jego Bożego głosu. Jej rada z Kany Galilejskiej: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5) jest ponadczasowa i zawsze aktualna.
2. Kochani Pielgrzymi! Tegoroczny plan 38 Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę jest tradycyjne ten sam. Powiedzie nas od prastarej Wiślicy sprzed Cudownej Figury Uśmiechniętej Madonny Wiślickiej aż do Pani Łaskawiej Kieleckiej – i dalej drogami naszej diecezji, jej kolejnych parafii i sanktuariów maryjnych aż na Jasną Górę. Tam z pokorą i wdzięcznością uklękniemy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Jasnogórskiej Pani Zawierzenia.
Zabierając ze sobą pielgrzymi bagaż trzeba nam zabrać wraz z nim nie tyle jego ciężar, ale piękno duchowego przekonania, że idziemy wraz z Maryją w mocy Bożego Ducha. To skromne, ale jakże duchowo bogate wyzwanie, wskazuje nam na obfitość owoców Ducha Świętego, a ich imponującą listę odnajdujemy w liście św. Pawła Apostoła do Galatów, gdzie czytamy: „Owocem zaś ducha jest miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie” (Ga 5,22-23).
Nasza wiara i rozum podpowiadają nam, że to duchowe bogactwo należy uczynić swoim, idąc za dobrą radą Apostoła Narodów: „Mając życie od Ducha, do Ducha też się stosujmy” (Ga 5,25). Odszukajmy więc w pamięci dzień naszego przyjęcia sakramentu bierzmowania, kiedy zgodnym chórem we wspólnotach parafialnych wyrażaliśmy wolę dobrego życia zgodnie z Bożymi Przykazaniami, otwarci na łaskę sakramentów świętych, zwłaszcza pojednania i pokuty oraz Eucharystii. Czy jesteśmy wierni tym zobowiązaniom? Nawet jeśli dziś nie podążamy wiernie Bożymi drogami życia, to Bóg, który jest MIŁOŚCIĄ, nie pogardza nami i nie zabiera nam nadziei na naszą osobistą przemianę. Ludzie, którym jest jednak brak nadziei, im więcej uwagi zwracają na własne grzechy jak uczy św. Augustyn tym skwapliwiej wyszukują je
u innych (por. Kazanie 19,2-3, LG, t. III).
Podążamy ze świadomością, że pielgrzymka nie jest krucjatą, ale jest czasem radosnej przemiany do pełni życia w radości i nadziei, serdeczności i dobroci, uprzejmości z twarzą szczerego uśmiechu. Nikt, kto wybiera się na pielgrzymi szlak, nie idzie przeciw komuś, ale niesie ze sobą trud pielgrzymiego wysiłku, serce pełne szczerych intencji, które obejmują Kościół kielecki, małżeństwa i rodziny, dzieci i młodzież oraz starsze pokolenie. Ten kosz dobra dopełnia się modlitwą za chorych i cierpiących, opuszczonych i samotnych, wątpiących i poszukujących. Te intencje modlitwy i duchowej ofiary dosięgają sprawujących władzę na wszystkich jej szczeblach i tych, którzy dziś bezbożnie wychodzą na ulice naszych miast – nie pomijając Kielc – aby obalać dobre obyczaje, piękno małżeństwa i rodziny, a dzieci i młodzież poddawać niewoli obyczajowego i moralnego zła.
3. Bracia i siostry! Będący w ofensywie przeciw Kościołowi katolickiemu – jego pasterzom i wiernym – bałwochwalczy kult rozumu, kolektywna i subiektywna prawda oraz niegodne człowieka obyczaje chcą śmierci Boga oraz Jego i naszego milczenia. Zapominają jednak, że Bóg w Jezusie Chrystusie z nikim nie walczy, ale swoją cierpliwą miłością mówi nam w mocy Bożego Ducha, że Jezus Chrystus przyszedł, abyśmy mieli życie i mieli je w obfitości (por. J 10,10).
Dalecy więc jesteśmy od ponurego jansenizmu, ponieważ Bóg nikomu nie zabrania czystej miłości i radości, szczęścia i uśmiechu, uprzejmości i serdeczności, ale zawsze brzydzi się złem i zgorszeniem (por. Łk 17,1-2). Dlatego, drodzy pielgrzymi i wszyscy tworzący Kościół kielecki, nadal módlmy się wytrwale, i z wiarą prośmy, aby matki i córki, babcie i wnuczki były szanowne i kochane, a dar ich naturalnego i duchowego piękna niech ubogaca świat wokół nas: małżeństwa i rodziny, klasztory i szkoły, instytucje kultury i sztuki oraz administracji i służby publicznej. Niech nasi ojcowie i synowie, dziadkowie i wnuki oraz ci, których Pan powołuje do kapłaństwa, żyją ideałami piękna wyrastającego z Ewangelii jako prawi ludzie, aby w ich życiu królowała prawda i odwaga, autentyczne ojcostwo, męskość i uczciwość. Prawdziwa miłość bowiem nigdy nie jest wulgarna i zaborcza, krzycząca i kolorowa, ale jest cicha, cierpliwa, nie unosi się pychą, wierna i wytrwała (por. 1 Kor 13,1-13).
Podążając pielgrzymim szlakiem 38 Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki i tej 7 Rowerowej na Jasną Górę, które jak co roku poprowadzą kolejne setki pielgrzymów, idźmy z Maryją w mocy Bożego Ducha pełni wiary, nadziei i miłości. Niech tak jak zawsze swoją modlitwą, o którą wszyscy uprzejmie prosimy, towarzyszy nam XIII grupa duchowa, nasze diecezjalne Radio eM oraz wierni całej diecezji gromadzący się na szlaku pielgrzymki, bądź modlący się w swoich parafiach podczas Apelu Jasnogórskiego.
Moi drodzy! Wszyscy potrzebujemy się wzajemnie. Pielgrzymka nie wyklucza nikogo i w tym jest piękno Kościoła, Matki naszej wiary, czego wzorem jest Maryja, Matka Bożego Syna, która prowadzi nas ku Niemu w mocy Bożego Ducha. Amen.
Z darem pasterskiego błogosławieństwa
Wasz Biskup
† Jan Piotrowski