oktawa bożego ciała

przez | 20 czerwca 2019

Uroczystość Bożego Ciała przypada w pierwszy czwartek po Niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Jest to jedno z dziesięciu najważniejszych świąt katolickich. Z tego powodu przez kolejne osiem dni, zwane oktawą, trwają obchody głównego święta.

Podczas oktawy Bożego Ciała po mszy św. wokół kościoła odbywają się procesje z Najświętszym Sakramentem. Jeszcze po wojnie w niektórych regionach Polski (również w naszej parafii) procesje obchodzono dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem. Teraz odbywa się jedna procesja.

W czwartek po uroczystości Bożego Ciała zakończą się ośmiodniowe obchody ku czci Najświętszego Sakramentu. Po procesji i błogosławieństwie eucharystycznym kapłan błogosławi przyniesione przez wiernych wianki splecione z kwiatów i ziół leczniczych. Lud wraz z kapłanem prosi Boga, aby swą  opieką otaczał pola, łąki i lasy, strzegł przed zatruciem i zniszczeniem oraz pozwolił im wydać obfite owoce i plony.

Nasz udział w tych obchodach jest prawdziwym wyznaniem wiary i jeszcze bardziej jednoczy nas z naszym Panem Jezusem Chrystusem.

Oktawa Bożego Ciała jest szczególnym czasem łaski. Dlatego Kościół zachęca nas do tego, byśmy nie zmarnowali okazji do zdobycia tych łask i jak najpełniej z nich korzystali.

 

W czasie Oktawy Bożego Ciała – codziennie, od piątku w dni powszednie, po mszy św. popołudniowej w naszym kościele – procesja Eucharystyczna z modlitwą litanii do NSPJ.

W niedzielę w Oktawie Bożego Ciała procesja Eucharystyczna będzie po sumie.

Na wszystkie procesje zapraszamy dzieci pierwszokomunijne oraz dzieci sypiące kwiaty – wraz z rodzicami. Postarajmy się, aby nie zanikła tradycja procesji eucharystycznych.