II niedziela adwentu dniem pomocy katolikom na Wschodzie

przez | 8 grudnia 2018

 

 

Konferencja prasowa zapowiadająca XIX Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie odbyła się w środę w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

W tym szczególnym dniu zbierane są środki, którymi potem w ciągu całego roku można gospodarować, pomagając Kościołowi za wschodnią granicą Polski. Jest to bardzo konkretna pomoc, wyraz solidarności Kościoła w Polsce z naszymi rodakami, którzy pozostali za wschodnia granicą. Za pozyskane w ten sposób pieniądze zespół ten realizuje projekty dotyczące m.in. pomocy w pracach remontowo-budowlanych, zakupie sprzętu liturgicznego czy pomocy charytatywnej. W zeszłym roku było to około 400 projektów” – wyjaśnił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.

Zdaniem bpa Mizińskiego w ten sposób Kościół w Polsce spłaca dług zaciągnięty wobec Kościołów z Europy Zachodniej, które pomagały Polakom w okresie komunizmu. Hierarcha poinformował, że na Wschodzie pracuje 800 księży i sióstr zakonnych, których zadaniem jest troska o rozwój nowo powstałych struktur Kościoła katolickiego na Wschodzie.

Wymiana personalna, duchowa, formacja, spotkania, troska o wiernych studiujących czy przebywających na terenie Polski w związku z migracją – to wszystko jest więź z braćmi i siostrami z Kościoła na Wschodzie” – ocenił bp Miziński.

Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża poinformował, że w czasie zeszłorocznej zbiórki zebrano 2 mln 407 tys. zł. Zrealizowano za nie ponad 300 projektów za łączną kwotę 2 mln 338 zł. Projekty te – jak wyjaśnił – dotyczyły m.in. odbudowy i renowacji kościołów, plebanii i sal katechetycznych, wakacyjnych wyjazdów dla dzieci i młodzieży czy działalności charytatywnej poszczególnych ośrodków. Zespól dotował także stołówki i kuchnie prowadzone przez siostry zakonne zajmujące się dożywianiem dzieci, osób starszych i najbiedniejszych. Sfinansował też zakup przedmiotów liturgicznych, nagłośnień do kaplic, ksiąg liturgicznych, modlitewników i śpiewników dla poszczególnych parafii oraz wysyłkę prasy katolickiej.

Współorganizowaliśmy też II Kongres Młodzieży Polonijnej, w którym uczestniczyła 70-osobowa grupa młodych polskiego pochodzenia z różnych krajów za wschodnią granicą” – zaznaczył ks. Kryża. Dodał, że kolejną inicjatywą organizowaną przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie jest „Wolontariat Syberyjski”, w ramach którego 35 wolontariuszy wyjechało do Abchazji, Rumunii, na Ukrainę i na Syberię. „Już teraz rozpoczęło się szkolenie drugiego naboru. Mam nadzieję, że jak tylko rozpoczną się wakacje, po rocznej formacji kolejna grupa wyruszy na Wschód” – zaznaczył.

Zdaniem ks. Kryży sukcesem zakończyła się także akcja „Zbiórki strojów komunijnych na Wschód”. Pozyskane dzięki niej ubrania już dotarły na Białoruś, Ukrainę, do Mołdawii i na Syberię. Dodał, że dodatkowym zadaniem zespołu jest wsparcie stypendialne dla młodych, którzy uciekli do Polski z Doniecka i innych miast na Ukrainie, w których toczą się działania wojenne.

Często trafiają do nas całymi rodzinami, prosząc o pomoc przynajmniej na początek, żeby jakoś tutaj w Polsce wystartować” – podkreślił ks. Kryża.

Inicjator projektu „Most Modlitewny” Michał Stępniewski wyjaśnił, że akcja narodziła się w 2014 r. podczas wizyty kard. Kazimierza Nycza w Irkucku.

Pomyśleliśmy wtedy, że ta diecezja jest 30 razy większa niż Polska, a na jej obszarze jest 27 parafii. Pomysł był taki, żeby na tym ogromnym obszarze stworzyć taką żywą pamięć, czyli żeby każda parafia na Syberii miała swój odpowiednik w Polsce. Do dnia dzisiejszego udało się doprowadzić do tego, że 9 proboszczów z Polski odwiedziło Syberię i nawiązało kontakty z parafiami na Syberii” – zaznaczył Michał Stępniewski.

Wyjaśnił, że księża z Polski jeżdżą na Wschód na rekolekcje. Ponadto z polskich szkół działających na Syberii dzieci polskiego pochodzenia odwiedzały Polskę w okresie Bożego Narodzenia, a 30 osób uczestniczyło w akademickiej pieszej pielgrzymce z Warszawy do Częstochowy. Celem mostu jest wzmacnianie pamięci i duchowości mających polskie korzenie ludzi na Wschodzie.

Franciszkanka s. Maria Zadorożna z Centrum Rehabilitacji i Wczesnej Pomocy Dzieciom Niewidomym i Słabowidzącym w Starym Skałacie na Ukrainie, które zajmuje się rehabilitacją dzieci z niepełnosprawnościami z całej Ukrainy, podziękowała wszystkim wspierającym działalność centrum.

Z kolei Alicja Brzan-Kłoś z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska zachęciła do wspierania akcji „Podziel się opłatkiem z seniorami na Kresach”, w której ramach najuboższe i schorowane starsze osoby z Ukrainy otrzymują paczki świąteczne w okresie Bożego Narodzenia.

Wesprzeć Kościół katolicki na Wschodzie można przede wszystkim podczas zbiórki ofiar w kościołach w II Niedzielę Adwentu.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie powołał w grudniu 1989 r. ówczesny prymas Polski kard. Józef Glemp, wówczas pod nazwą Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim (misyjne.pl).