14. rocznica śmierci JANA Pawła II

przez | 2 kwietnia 2019

2 kwietnia 2019r. przypada 14r. śmierci Jana Pawła II. Dzisiaj, msza św. w naszym kościele o godzinie 17.00.

 

Przypomnijmy sobie kilka myśli z nauczania  św. Papieża:

 

Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!

Homilia podczas Mszy świętej inaugurującej pontyfikat – Plac św. Piotra, 22 października 1978

 

Jeśli trzeba, bądźcie zdecydowani iść pod prąd obiegowych poglądów i rozpropagowanych haseł! Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania.

List do młodych całego świata, 1985 r.

 

Każdy z was znajduje w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można „zdezerterować”. Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba „utrzymać” i „obronić”, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić – dla siebie i dla innych. Biskup Kozal, męczennik z Dachau, powiedział: „Od przegranej orężnej bardziej przeraża upadek ducha u ludzi. Wątpiący staje się mimo woli sojusznikiem wroga”.

Przemówienie do młodzieży na Westerplatte, 1987 r.

 

Miłość to zadanie, które Bóg wciąż nam wyznacza, może po to, by zagrzewać nas, abyśmy stawiali wyzwania losowi.

Przemówienie do młodzieży na Westerplatte, 1987 r.

 

Módlmy się o ten dar Ducha Świętego, który nazywa się „darem męstwa”. Kiedy bowiem człowiekowi brakuje sił, ażeby „przerosnąć” siebie samego dla rzeczy wyższych – dla prawdy, dla sprawiedliwości, dla powołania, dla wierności małżeńskiej – trzeba, ażeby ten „dar z wysokości” uczynił każdego z nas mężnym, żeby w odpowiedniej chwili, od wewnątrz powiedział nam: odwagi!

„Serce pragnie sensu”, 1991

 

Nie czas teraz wstydzić się Ewangelii, ale czas głosić ją na dachach.

Homilia, Światowe Dni Młodzieży Denver, 1993 r.

 

Czego nie mamy się lękać? Nie mamy się lękać prawdy o nas samych. Tę prawdę zobaczył naocznie Piotr pewnego dnia i powiedział do Jezusa: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny” (Łk 5,8)

„Przekroczyć próg nadziei”, 1994

 

Dzisiaj potrzeba światu i Polsce ludzi mocnych sercem, którzy w pokorze służą i miłują, błogosławią, a nie złorzeczą, i błogosławieństwem ziemię zdobywają.

Homilia, Sopot, 1999 r.