Przynajmniej raz w roku, w Okresie Wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą i przystąpić do spowiedzi

przez | 30 maja 2020

Choć Okres Wielkanocny kończy się w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego to czas Komunii Wielkanocnej zakończy się dopiero tydzień później – w Uroczystość Najświętszej Trójcy (w tym roku 7 czerwca).

W związku ze stanem epidemii wiele osób pyta: A co z Komunią Wielkanocną? Drugie przykazanie kościelne mówi nam: Przynajmniej raz w roku przystąpić do Spowiedzi Świętej. Raz w roku. Ale kiedy? I to wyjaśnia nam trzecie przykazanie: Przynajmniej raz w roku, w Okresie Wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą.

Żeby godnie przyjąć Komunię Świętą trzeba być w stanie łaski uświęcającej, a więc należałoby przystąpić do Spowiedzi. Ten czas wielkanocnej spowiedzi trwa zawsze od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej – a więc w tym roku do 7 czerwca. Jest to takie minimum, które każdy katolik powinien spełnić.

Okres ten został wydłużony do Uroczystości Trójcy Świętej decyzją 205. Konferencji Episkopatu Polski, która odbyła się 21 marca 1985 r. W komunikacie po tych obradach czytamy: W Polsce ten czas trwa do Uroczystości Trójcy Świętej. Potwierdza to także autopoprawka z 2014 r.

Zachęcamy więc do skorzystania ze Spowiedzi Świętej – oczywiście zachowując wszelkie obowiązujące normy sanitarne i zawsze mając zasłonięte usta i nos.

za:xmhas