jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu…

przez | 9 marca 2019

Jałmużna Wielkopostna to kampania społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi na problemy ludzi chorych i cierpiących, szczególnie starszych i niepełnosprawnych. Chcemy budzić w sumieniach obowiązek pomocy tej grupie potrzebujących. Osoby starsze, niepełnosprawne mają takie samo prawo do szczęścia jak osoby zdrowe. Zachęcamy do rozejrzenia się wokół, by zobaczyć czy w naszym sąsiedztwie i środowisku znajduje się ktoś potrzebujący pomocy w postaci wsparcia materialnego lub naszej obecności, ofiarowania czasu. Okres Wielkiego Postu stanowi doskonałą okazję do wyrzeczeń i zmiany własnej postawy. Pomaganie innym wzmacnia nasze poczucie sensu życia, daje radość i satysfakcję, pomaga docenić dary otrzymane od Boga.

            Każdego roku Caritas w Polsce rozprowadza w ramach Jałmużny Wielkopostnej blisko milion skarbonek (w diecezji kieleckiej 27 tys.), zachęcając do rezygnacji z wybranych rozrywek i zbędnych wydatków. Proponujmy, by w tym czasie rezygnować z konkretnych przyjemności, a równowartość np. słodyczy umieścić w Wielkopostnej Skarbonce. Caritas w Polsce w czasie trwania Wielkiego Postu. Zachęcajmy też do włączenia się w wolontariat. Obecnie w Polsce istnieje już ponad dwa tysiące Szkolnych Kół Caritas skupiających blisko 50 tys. wolontariuszy. W Polsce funkcjonują również Parafialne Zespoły Caritas, które angażują w wolontariat osoby dorosłe. W naszej diecezji działa 87 Szkolnych Kół i 44 Parafialne Zespoły Caritas. Zalecamy zaangażowanie wolontariuszy w przeprowadzenie akcji.

Skarbonka trafi do dzieci, a przez nie do domu rodzinnego i tam powinna inspirować wszystkich członków rodziny do wielkopostnego wyrzeczenia. Skarbonki zostaną złożone w Niedzielę Miłosierdzia do przygotowanej przed ołtarzem dużej skarbony (kosza).

 

 /tekst za Caritas Kielecka /